Casa Artelor Dinu Lipatti: Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 8: | Line 8: | ||
|style="font-style: italic; color: FireBrick;" |In cladire au functionat: | |style="font-style: italic; color: FireBrick;" |In cladire au functionat: | ||
| Arhitect: Petre Antonescu | | Arhitect: Petre Antonescu | ||
|- | |||
|style="font-style: italic; color: FireBrick;" | | |||
| *[[Imobile|Palate/Imobile]] | |||
|} | |} | ||
Pe coltul de nord-est cu Str I.C. Visarion. | Pe coltul de nord-est cu Str I.C. Visarion. |
Latest revision as of 19:59, 30 June 2024
Adresa: Bd. Lascăr Catargiu Nr. 12 | Ani in existenta: 1902 - Prezent |
Adresa alternativa: Bd. Lascăr Catargiu | Google Maps |
In cladire au functionat: | Arhitect: Petre Antonescu |
*Palate/Imobile |
Pe coltul de nord-est cu Str I.C. Visarion.
Casa Lipatti din Bulevardul Lascăr Catargiu nr. 12 este reședința în care a trăit (1927-1943) marele pianist și compozitor Dinu Lipatti, împreună familia sa.
Construită în anul 1902, Constantin Lipatti, bunicul lui Dinu Lipatti pe linie paternă, a avut un cuvânt hotărâtor de spus în privința arhitecturii casei.
-
septembrie 1973
Links: